زومکا

منو

ویویان مایر ابداع کننده عكس سلفي

معرفی عکاس

ویویان مایر؛ فصل گمشدهٔ تاریخ عکاسی

 در سال ۲۰۰۷، جان مالوف در حراجی، جعبه‌ای که حاوی نگاتیو عکس بود، خرید. پس از خرید متوجه  ۳۰ هزار نگاتیو از عکاسی ناشناخته شد.

ویویان مایر

ویویان مایر

در آن زمان مالوف در عکاسی، تازه‌کار بود. وی تعدادی از عکس‌ها را در سایت فلیکر قرار داد تا نقدها و نظرهای دیگران را درباره‌ی آنها بداند. واکنش‌ها گسترده بود و عکاسان زیادی نوشتند که عکاس نگاه زیرکانه و مهارت هنرمندانه‌ای دارد و حتی او را با با عکاسان بزرگی چون «رابرت_فرانک» و «واکر_اوانز» مقایسه کردند.
جان دست به کار یافتن هویت عکاس شد. روزی در بهار ۲۰۰۹ روی یکی از پاکت‌های داخل جعبه به اسمی برخورد؛ «ویویان_مایر». او این اسم را در گوگل جستجو کرد و نتیجه آن یافتن آگهی ترحیمی در یک رسانه‌ی محلی شیکاگو شد مبنی بر اینکه زنی به نام «ویویان مایر» ۳ روز پیش از آن در سن ۸۳ سالگی فوت کرده بود.
«ویویان مایر» در سال ۱۹۲۶ در نیویورک به دنیا آمد. از کودکیش همین‌قدر می‌دانیم که دو چند صباحی در خانه‌ی یک زن عکاس به نام «Jeanne_Bertrand» زندگی کرده است تا اینکه مادرش تصمیم می‌گیرد به فرانسه بازگردد.
ویویان سرانجام در سال ۱۹۵۶ به شیکاگو بازمی گردد و تا سال ۱۹۷۲ در خانواده‌ی «Gensburg» و پس از آن در خانه‌های دیگری بعنوان پرستار_بچه‌ استخدام می‌شود. او بیشتر عکس‌های درخشان خود را در همین دوران گرفته است یعنی در دو دهه‌ی ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ میلادی.

طبق گفته‌های خانواده‌ی «Gensburg» ویویان زنی تنها بود او همیشه به بچه‌ها تاکید می‌کرد که باید نسبت به وقایع دنیای اطراف‌شان هوشیار باشند. اعضای این خانواده می‌دانستند که او روزهای_تعطیل و اوقات_فراغتش را به عکاسی در خیابان‌ها، محله‌های قدیمی و کوچه‌های فقیرنشین شیکاگو می‌گذراند و سپس عکس‌هایش را در حمام کوچک اتاقش، که برایش حکم تاریک‌خانه را داشت، چاپ می‌کند.
در سال ۱۹۷۲ ویویان خانه‌ی  «Gensburg» را ترک کرد.  در سال ۱۹۸۷ وقتی برای کار به خانه‌ی خانواده‌ی «Usiskin» رفت همراهش ۲۰۰ جعبه‌ی بزرگ و کوچک داشت که محتویات بیشترشان نگاتیو‌، فیلم و آلبوم‌های عکسی بود که حاصل حدود ۳۰ سال عکاسی او بود.
«ویویان مایر» در زمستان ۲۰۰۸ در اثر زمین‌خوردگی نیاز به مراقبت پیدا کرد و به یک خانه‌ی_سالمندان در حومه‌ی شیکاگو منتقل شد تا اینکه سرانجام در آوریل ۲۰۰۹ در همان محل درگذشت.
در عکس‌هایی که تاکنون از «ویویان مایر» دیده شده، بسیاری از سوژه‌ها زندگی حاشیه‌نشینی است و در عکس‌های او حقیقت اطراف عکاس به تصویر ‌کشیده شده است؛ چیزهایی که لزوما زیبا نیستند. عکس‌هایی که گاهی حتی خنده‌دارند و طنزی تلخ از زندگی روزمره دارند. در عکس‌های سیاه و سفیدی که بسیاری از آنها را در دو دهه‌‌ی ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ گرفته است، انرژی و احساس خاصی که مایر به جهان داشته، ثبت شده است.
کارشناسان مشهور عکاسی خیابانی در آمریکا «Colin_Westerbeck» در مورد عکس‌های «ویویان مایر» معتقد است که او با درک بالایی از زندگی خیابانی در شیکاگو، عکاسی می‌کرده و آثار او کاراکتر محلی و مردمی این شهر را نشان می‌دهند .

جان_مالوف در حال حاضر با دقت و تلاش زیادی مشغول ظهور و اسکن کردن بقیه آثار مایر است و هرگاه به عکس جالب و چشمگیری بر‌می‌خورد آن را در وبلاگی که مخصوص عکس‌های این عکاس_گمنام درست کرده قرار می‌دهد.

همچنين مي توان ويويان ماير را مبدع عكس سلفي در آينه دانست.

دسته بندی ها :   معرفی عکاس

نظرات

 • منتشر شده : اسفند ۲, ۱۳۹۵ ۱۲:۴۱

  رامین

  تشکر فراوان بابت معرفی این شخص خخخ
  • منتشر شده : اسفند ۲, ۱۳۹۵ ۱۳:۱۸

   علی زاده

   خواهش میکنم ههههه
 • منتشر شده : اسفند ۲۷, ۱۳۹۵ ۰۵:۱۹

  Jimmy

  I’ll immediately gasp your rrss as I can’t to fiind you email subscripfion link orr newsltter service. Do youu have any? Pleazse llet mee recognize soo that Imaay subscribe. Thanks. I’ve been surffing on-line greatr thhan 3 hours lately, butt I nevr found anyy intereting rticle liuke yours. It’s beautiful wortth sufficient foor me. Personally,if alll webgmasters annd bloggerrs maqde just rijght conten materrial ass yoou pronably did, the internet can be mucdh mpre helpdul thaan ever before. I couldn't reskst commenting. Prfectly written!

4 + دو =